GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Terrin med lock 11108015
*
nr 1110 8015
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Terrin med lock, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 24 cm
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 20:44:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 20:39:14
1
Vinnande bud
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Läs mer om Ulla Procopé
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finländsk finlänsk keramik finsk keramik norden nordeuropa nordeuropeisk terrin med lock ulla procopé valencia
-
4017 Koppar med fat
Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemon. Ara..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:38
*
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Ulla Procopé
nr 1110 8015
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Terrin med lock, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 24 cm
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/5 20:39:14 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
22 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.Läs mer om Ulla Procopé
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finländsk finlänsk keramik finsk keramik norden nordeuropa nordeuropeisk terrin med lock ulla procopé valencia
-
4017 Koppar med fat
Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemon. Ara..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:38